epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

Ogród

Kwitnące drzewa do ogrodu

Kwitnące drzewa do ogrodu

Kwitnące drzewa to piękna ozdoba ogrodu. Zwłaszcza wiosną możemy podziwiać różnorodne gatunki, które zadziwiają swoimi wyglądem. Mogą się od siebie różnić kolorem, kształtem, wielkością, pokrojem i czasem kwitnienia. Zazwyczaj na efekty trzeba czekać kilka lat, ale warto być cierpliwym. Jakie drzewa kwitnące na różowo, a jakie na biało sprawdzą się najlepiej w naszym ogrodzie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są drzewa kwitnące na różowo
  • jakie są kwitnące drzewa w białym kolorze

Zobacz także: Jakie drzewa do ogrodu – przegląd możliwości

Drzewa kwitnące na różowo

Drzewa kwitnące na różowo są, zaraz po kolorze białym, najczęściej spotykane w polskich ogrodach. Mogą być bladoróżowe, o intensywnym, prawie purpurowym kolorze lub takie, które przechodzą stopniowo z białego na różowy. 

Chyba najbardziej popularne ostatnio kwitnące drzewa to magnolie. Odmiany, które kwitną na różowo to m.in. magnolia pośrednia i magnolia purpurowa. Ich, dużych rozmiarów jajowate kwiaty pięknie prezentują się nawet z oddali, a po podejściu bliżej można poczuć wydzielającą się od nich wspaniałą woń. 

Najbardziej jednak kojarzonym z kwitnieniem drzewem jest wiśnia często przywodząca na myśl Japonię. Są gatunki typowo ozdobne, takie jak wiśnia piłkowana (Japońska), z większą liczbą płatków kwiatu, jednak w Polsce dużo częściej spotykane są wiśnie przeznaczone do konsumpcji, skupiające się na smaku owoców. Mimo tego nadal cieszą oczy, zwłaszcza gdy płatki zaczynają opadać. 

Judaszowiec to kwitnące na piękny róż drzewo. Zazwyczaj kwitnie w okolicy kwietnia i maja. Wyróżnia spośród wielu innych drzew ze względu na to, że kwitnie czasem nawet na pniu i grubych konarach. 

Lagerstremia indyjska to ozdobne drzewo występujące w kilku kolorach, również  w kolorze różowym i purpurowym. Jej ogromną zaletą jest czas kwitnienia. Może to robić nawet 4 miesiące.

Pięknie kwitnące drzewa to także kasztanowce czerwone. Są dość sporych rozmiarów i mają kwiatostany w postaci, skierowanych do góry kiści drobnych kwiatów. 

Migdałek trójklapowy zwany również migdałowcem to krzew, jednak można go jednak zaszczepić na pniu. Ma gęsto osadzone atrakcyjne kwiaty, które wspaniale pachną. 

Innym pięknie kwitnącym drzewem jest też dereń kousa Satomi. Ma charakterystyczne  czteropłatkowe kwiaty. 

kwitnące drzewa

Kwitnące drzewa — białe

Jest wiele drzew kwitnących na biało. Często są to te same rodzaje, które kwitną w innych kolorach jednak innego gatunku czy odmiany. Tak jest np. w przypadku magnolii. W białej wersji występuje magnolia  japońska czy gwieździsta. To można zauważyć u jaśminowca (jaśminowiec wonny). 

Robinia akacjowa to kolejny przykład drzewa kwitnącego na biało. Co ciekawe jej kwiaty, nie dość, że są piękne, pachnące, to jeszcze jadalne.  Niestety wadą tego drzewa są ciernie, które mogą przysporzyć wiele problemów podczas pielęgnacji.  

Innym drzewem jest surmia, zwana także katalpą. Jest atrakcyjna przez cały rok, ponieważ po kwitnieniu ozdabiają ją owoce przypominające trochę strączki fasoli. 

Nie należy zapominać, że jeśli chcemy ozdobić ogród kwitnącymi drzewami, można to zrobić za pomocą drzew owocowych. Niektóre odmiany jabłoni, grusze i śliwy pięknie kwitną wiosną, aby pod koniec lata mogły pojawić się w miejscach kwiatów smaczne, soczyste owoce. 

Zobacz także: Z czym łączyć trawy ozdobne?

Udostępnij