epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

BudownictwoPoradnik

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to nie koniec ponoszonych wydatków. Żeby móc wygodnie mieszkać w komfortowych warunkach potrzebny będzie jeszcze remont, który nada pożądanego wyglądu wszystkim wnętrzom.

Przytulne wnętrza

Żeby zająć się malowaniem ścian warto najpierw zastanowić się nad wszystkimi elementami, które będą na nich zawieszone. Kinkiety lub obrazy warto rozlokować zanim przystąpi się do nakładania farby. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby później wywiercić otwory, ale może to stworzyć niepożądane odpryski i zabrudzić ściany. Do malowania potrzebne są dwa produkty. Farba i środek do gruntowania ścian. Nie dodajemy kosztów sprzętu, bo każdy może posiadać takowy gdzieś w piwnicy. Koszty:

– Środek gruntujący 5 l – około 35 zł za opakowanie
– Farba do ścian – około 6 zł za litr białej farby oraz ok 11 zł za litr kolorowej farby z lateksem

Jedno opakowanie gruntu starcza w zależności od chłonności ścian na pokrycie powierzchni od 25 do nawet 100 metrów kwadratowych. Litr farby starczy zwykle na około 11 metrów kwadratowych.

Podłogi na lata

Kolejnym zagadnieniem, które czeka nabywców mieszkania w stanie deweloperskim to podłogi. Dla uniknięcia większych komplikacji załóżmy, że w całym mieszkaniu, poza łazienką, będą położone panele podłogowe. Koszt uzależniony jest od klasy ścieralności, więc:

– AC3 – około 31 zł za metr kwadratowy;
– AC4 – około 41 zł za metr kwadratowy;
– AC5 – około 97 zł za metr kwadratowy;

W każdym przypadku wliczone są dodatki takie, jak pianki i listwy przypodłogowe.

Wyposażenie łazienki

Łazienka to najtrudniejsze zagadnienie. Podłogi i ściany zwykle wyłożone są płytkami, których cena jest bardzo nierówna. W zależności od rodzaju ceny zaczynają się nawet od 7 zł za sztukę, a kończą nawet na 150 zł za sztukę. Cena położenia płytek uzależniona jest od wielkości płytek i waha się między 110 a 150 zł za metr kwadratowy.

Ile metrów?

Żeby odpowiedzieć sobie ile kosztuje wykończenie mieszkania trzeba podliczyć wszystkie powyższe podliczenia. Oczywistym faktem jest, że cena będzie tym wyższa im większy jest metraż mieszkania. Dla uproszczenia można założyć, że koszt remontu jednego metra kwadratowego mieszkania wynosi średnio 1000 zł. Więc nie wliczając w to ceny sprzętu AGD i RTV, remont powierzchni mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych wyniesie w sumie w przybliżeniu 40 000 zł. Do tego zaopatrzyć trzeba się w niezbędne do życia meble i urządzenia, których cena również potrafi być bardzo nierówna.

Udostępnij