epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

Budownictwo

Ręczne pistolety natryskowe – podstawowe informacje

Ręczne pistolety natryskowe – podstawowe informacje

Podczas malowania powierzchni, wykorzystuje się specjalne urządzenie, jakim jest pistolet natryskowy do farb. Urządzenie to występuje w różnych modelach, zależy, jakie jest jego działanie. Wszystkie rodzaje pistoletu ręcznego mają swoje wady i zalety, i znajdują swoje zastosowanie w odmiennych branżach i dziedzinach. Zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą wybrać właściwy pistolet natryskowy.

Ręczny pistolet natryskowy – co to jest?

Omawiany ręczny pistolet natryskowy jest często wybieranym urządzeniem z kilku powodów. Jego główna funkcja to wytworzenie ciśnienia powietrza, po czym zassanie farby i rozpylenie jej na powierzchnię. Pewne modele prezentowane są z obudową z plastiku, ale można też znaleźć obudowy metalowe, charakteryzujące się większą wytrzymałością. Kubek jest osobnym elementem konstrukcji, mocowanym do korpusu pistoletu, w którym zanurzony jest element ssący. W celu ułatwienia obróbki powierzchni można mieszać różne kolory i podkłady.

Zasada działania ręcznego pistoletu natryskowego

Element ssący umieszcza się w zbiorniku z farbą. Następnie należy nacisnąć spust lub uchwyt pompy, co powoduje wzrost ciśnienia w cylindrze i ciecz zaczyna się przemieszczać wzdłuż tulei. W ten sposób rozpylana jest farba.

Pneumatyczny pistolet natryskowy

Takie pistolety natryskowe są używane do automatycznego malowania, zarówno przez amatorów lakiernictwa, jak i przez profesjonalistów. Dzięki nim uzyskuje się wysokiej jakości efekt końcowy. Kolorowe media są przenoszone ze zbiornika do dyszy za pomocą strumienia powietrza. Rozbija on zawartość na drobny pył i wysyła go na zewnątrz. 

Zbiornik na medium może znajdować się na górze lub na dole pistoletu, a zależy to od producenta i modelu. Niewątpliwa zaleta ręcznych pneumatycznych pistoletów natryskowych to nakładanie produktu równomiernie cienką warstwą, a także łatwa regulacja i aplikacja. 

Aplikacje natryskowe

Pistolety lakiernicze zaliczają się do urządzeń wielofunkcyjnych. Istnieje kilka obszarów, w których znajdują szerokie zastosowanie. Główną funkcją narzędzia, jak już wspomnieliśmy, jest zapewnienie równomiernego nakładania kompozycji farb i lakierów na powierzchnię. Podstawową zaletą jest to, że używając to urządzenie obniżasz koszty materiałów i upraszczasz rozwiązanie problemu, jednocześnie potrzebując znacznie mniej czasu na wykonanie pracy. Jest to mobilne urządzenie, które może rozpylić niemal każdy płyn.

Podsumowując, pistolet natryskowy ma szerokie zastosowanie w różnych branżach, gdzie konieczne jest malowanie powierzchni z różnych materiałów, czy to w motoryzacji, czy w budownictwie, ale także w rolnictwie i w wielu innych dziedzinach.

Jak wybrać właściwy pistolet natryskowy?

Wybierając ręczny pistolet natryskowy, warto wziąć pod uwagę kilka zaleceń, które pomogą w podjęciu decyzji o zakupie. Przede wszystkim oceń funkcjonalność głowicy, przestudiuj wszystkie parametry techniczne urządzenia i poznaj jego zalety. Zwróć uwagę na głowicę, która ma za zadanie regulować natężenie przepływu i grubości strumienia, co znacznie uprości proces malowania natryskwego. Przy większych pracach urządzenie powinno wygodnie mieścić się w dłoni. Upewnij się, że pistolet można rozebrać do samodzielnego czyszczenia.

Jeśli wybierzesz urządzenie z metalową obudową, wszystkie elementy muszą być pokryte materiałem antykorozyjnym. Ważną rolę odgrywa także lokalizacja pojemnika. Jeśli zbiornik jest zainstalowany na dole, nie zawsze jest to praktyczne, ponieważ pistolet natryskowy musi być trzymany w pozycji pionowej, a jego zawartość jest ograniczana podczas obracania. Pistolety natryskowe z górną lokalizacją zbiornika to te bardziej praktyczne.

Prawidłowy dobór ręcznego pistoletu natryskowego może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Skontaktuj się z DASTEK solutions – pomożemy wybrać Ci odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. W swojej ofercie posiadamy pistolety Walther Pilot, Schutze, Larius. 

Udostępnij