epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

BudownictwoDom

Jak najtaniej wybudować dom? – co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji?

Jak najtaniej wybudować dom? – co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu inwestycji?

Chcesz wybudować dom? Pewnie już zauważyłeś, że obecnie budowa taniego domu nie jest łatwa. Grunty, materiały budowlane i koszty pracy są coraz droższe. Nie mamy wpływu na rosnące ceny, ale mamy możliwość zaoszczędzenia. Dobre planowanie, dyscyplina i własny wkład pracy mogą nam w tym pomóc. Poniżej kilka wskazówek, jak najtaniej wybudować dom?

Budowa taniego domu — jaki dom najtaniej zbudować?

Nie ma jednego najtańszego sposobu budowania. Tania budowa domu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od starannego planowania. Aby zrealizować marzenie o własnym domu, należy dobrze przemyśleć strategię. Finansowanie, planowanie, wybór niedrogich materiałów budowlanych i wybór ekipy — na to wszystko trzeba poświęcić trochę czasu. Podjęcie właściwych decyzji nie jest proste, więc nie należy się śpieszyć.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Przed podjęciem decyzji o budowie, warto oszacować, na co nas stać i jakie koszty poniesiemy, budując dom.
Przede wszystkim należy ustalić swój indywidualny budżet budowlany. Zwykle składa się z części kapitałowej i części pożyczkowej.
To, na jak wysoki kredyt możemy sobie pozwolić, zależy od dwóch elementów: po pierwsze, od części miesięcznego dochodu, którą można swobodnie dysponować po odliczeniu kosztów stałych, a po drugie, od kwoty kapitału, którą chcemy przeznaczyć na budowę domu.

W przypadku finansowania eksperci zalecają minimalny udział kapitałowy w wysokości około 30 procent kosztów budowy domu. Im wyższy udział kapitałowy w finansowaniu budowy domu, tym niższe oprocentowanie kredytu. Bardzo ważne jest to, aby przy ustalaniu budżetu budowlanego uzyskać indywidualną poradę niezależnego eksperta ds. finansowania.

Przy budowie domu trzeba się liczyć także z kosztem placu budowy i dodatkowymi kosztami budowy. Sami możemy w dużej mierze wpłynąć na wysokość tych kosztów.

Niedroga budowa domu — koszt ziemi

Do budowy domu potrzebny jest kawałek ziemi. Jednak w wielu miejscach działki budowlane są rzadkością i dlatego są drogie. Obowiązuje tu zasada — im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym droższa działka budowlana. Obecnie grunty budowlane są prawie nieopłacalne, zwłaszcza w regionach metropolitalnych. Jednak ceny gruntów również ostatnio gwałtownie wzrosły na obszarach wiejskich. Działki budowlane są zatem obecnie jednym z największych czynników generujących koszty w budowie domów prywatnych. W pewnych okolicznościach oznacza to, że trzeba wydać więcej pieniędzy na swoją działkę budowlaną niż na samą budowę domu.

Przy dużym szczęściu lub aktywnie szukając, można znaleźć tanią działkę. Na obszarach wiejskich metr kwadratowy gruntów budowlanych nadal kosztuje tylko ułamek tego, co w mieście.

Lokalizacja działki

W zależności od lokalizacji i orientacji działka budowlana ma duży wpływ na poziom kosztów budowy i utrzymania. Nachylenie i trudne podłoże powodują, że prace fundamentowe są droższe. Z drugiej strony naturalna izolacja powłoki zewnętrznej w zakopanej części domu na zboczu wzgórza prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Warunkiem jest umiejętne ukierunkowanie elewacji i otwarcie na południe. Ze względów energetycznych wskazane jest skierowanie głównych obszarów mieszkalnych na południe.

Udostępnij