Czy lepiej budować dom z garażem czy bez? Nowoczesne budownictwo cechuje minimalizm oraz funkcjonalność, dlatego często architekci rezygnują z tradycyjnych rozwiązań typu budowa piętra, piwnicy, czy garażu w domu. Przez co niektóre projekty domów zakładają budowę garażu wolnostojącego, czyli niewchodzącego w skład bryły budynku.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest dom z garażem w bryle budynku
- czym jest garaż wolnostojący
- jakie są plusy i minusy domu z garażem
Dom z garażem w bryle budynku
Projekt domu z garażem ma wiele zalet. Przede wszystkim garaż w bryle budynku pozwala zwiększyć powierzchnię domu, co ma duże znaczenie, zwłaszcza gdy budujemy dom na małej i wąskiej działce. Wówczas trzeba maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i można to zrobić na przykład poprzez stworzenie dodatkowej strefy użytkowej nad garażem.
Garaż w bryle budynku najczęściej umieszcza się na poziomie parteru lub piwnicy w zależności od ukształtowania terenu. W obu przypadkach należy zadbać o odpowiedni system wentylacyjny w garażu, który pomoże w sposób bezpieczny odprowadzać spaliny oraz zapewni właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Garaż znajdujący się w bryle budynku powinien być także odpowiednio ocieplony, aby zimno nie przedostawało się do części mieszkalnej. Optymalna temperatura w garażu to ok. 8°C. Ponadto budując garaż w bryle domu, można też w jego ramach wydzielić specjalną część na pralnię, suszarnię oraz domowy składzik.
Sprawdź też: Czym jest panel fotowoltaiczny i jakie powinien mieć wymiary?
Garaż wolnostojący przy domu
Dom z garażem wolnostojącym również ma pewne zalety. Przede wszystkim budując garaż wolnostojący, nie trzeba martwić się o przenikanie spalin do wnętrza budynku oraz o odpowiednie ocieplenie garażu. Temperatura w garażu wolnostojącym może być niższa, ponieważ i tak nie będzie miała wpływu na temperaturę w środku domu.
Jednak większe garaże wolnostojące o powierzchni powyżej 35 m² wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to procedura dosyć kosztowna i czasochłonna, dlatego zazwyczaj buduje się garaże wolnostojące do 35 m². Chcąc zaoszczędzić na budowie garażu, można się także zdecydować na postawienie prostej konstrukcji, jaką jest wiata garażowa. Ponieważ wiata garażowa jest dużo tańsza od tradycyjnego garażu, a przy tym skutecznie chroni samochód przed wiatrem i opadami. Pod wiatą garażową można także z powodzeniem przetrzymywać drewno na opał, kosiarkę, oraz inne sprzęty ogrodowe.
Podsumowując, zarówno budowa domu z garażem, jak i bez garażu ma pewne plusy i minusy. Ponadto każde z tych rozwiązań wiąże się z odmiennymi nakładami finansowymi. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z architektem, który umiejętnie doradzi nam optymalne rozwiązanie.
Zobacz także: Jak urządzić garaż? – praktyczne porady