epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

DomOgród

Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Przydomowy ogród jest nie tylko dekoracją, ale również miejscem, w którym możemy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Żeby jednak tak było, musimy odpowiednio zagospodarować dostępną przestrzeń. Domy w miastach z reguły mają mały ogródek wraz z tarasem. Dlatego też warto poświęcić czas na odpowiednie zaplanowanie dostępnej w ogrodzie przestrzeni.

Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Ogród powinien być podzielony na kilka stref. Pierwsza z nich to strefa wypoczynkowa, czyli taras. To właśnie tam będziemy spędzać najwięcej czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Na tarasie powinny znaleźć się meble ogrodowe. W sklepach znajdziemy wiele gotowych zestawów, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. Na tarasie dobrze jest wyznaczyć miejsce do grillowania. Dzięki temu będziemy mogli przygotowywać smaczne posiłki na świeżym powietrzu. Wokół tarasu warto posadzić dekoracyjne rośliny. Jeśli nie mamy zadaszenia, to dobrym pomysłem jest posadzenie drzewa. Dzięki temu zyskamy cień w upalne dni. W strefie dekoracyjnej warto posadzić różnokolorowe rośliny. Dobrym pomysłem jest wybranie kwiatów i krzewów, które kwitną w różnych okresach. W ten sposób przez cały sezon w naszym ogrodzie coś będzie kwitło. Mały ogródek nie daje nam zbyt dużo prywatności. Dlatego warto zadbać o odpowiednie ogrodzenie. Jako żywopłot sprawdzą się krzewy bądź tuje. Te drugie są częściej wybierane, gdyż są zielone cały rok. W ogródku, nawet tym małym, możemy uprawiać warzywa i owoce.

Jaki grill wybrać?

Sezon grillowy rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów grilli. Grill węglowy jest najtańszy, jednak nie sprawdzi się w przypadku małych ogrodów. Wydobywający się z niego dym może przeszkadzać sąsiadom. Nieco droższy jest grill gazowy i elektryczny. W pierwszym przypadku musimy pamiętać o uzupełnianiu butli z gazem. W przypadku grilla elektrycznego zwróćmy uwagę na jego moc. Im większa moc, tym szybciej przygotujemy potrawy.

Jak uprawiać warzywa w małym ogrodzie?

Do uprawy warzyw nie potrzebujemy dużego ogrodu. Z powodzeniem możemy je uprawiać w małym ogródku. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na uprawę warzyw w skrzyniach. Skrzynie możemy zbudować z desek. W sklepach ogrodniczych czy budowlanych znajdziemy także gotowe skrzynie. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną budowę, to musimy pamiętać o zabezpieczeniu desek przed działaniem czynników zewnętrznych. Skrzynia z warzywami jest praktycznym rozwiązaniem, a dodatkowo może być dekoracją ogrodu. W sklepach znajdziemy też mini szklarnie, np. takie o powierzchni czterech metrów kwadratowych. Szklarnia sprawdzi się do uprawy pomidorów, papryk czy ogórków.

Udostępnij