epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

BudownictwoDom

Dom parterowy czy dom z poddaszem – co wybrać?

Dom parterowy czy dom z poddaszem – co wybrać?

Osoby planujące budowę swojego wymarzonego domu często stają przed dylematem: wybrać dom parterowy czy z poddaszem. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a także budżetu, jaki możemy przeznaczyć na budowę.

Jaki dom lepiej sprawdzi się w naszym przypadku?

Zarówno domy z poddaszem użytkowym, jak i domy parterowe mają swoje wady i zalety. Warto zastanowić się, które z nich lepiej odpowiadają naszym potrzebom. Jedną z kwestii, które koniecznie należy wziąć pod uwagę jest wiek domowników (a także ewentualnie niepełnosprawności, które utrudniają wchodzenie po schodach). W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych bezdyskusyjnie lepiej sprawdzi się dom parterowy, który nie wymaga wspinania się po schodach. Bardziej praktycznym rozwiązaniem dla rodzin wielopokoleniowych będzie dom z poddaszem użytkowym (które może być zamieszkiwane przez dzieci i młodzież). Dom z poddaszem to sposób na zmieszczenie dużej powierzchni na niewielkiej działce (dodatkowo są one dobrym wyborem, kiedy dana działka ma nieproporcjonalny kształt, a my chcemy, żeby obiekt był usytuowany pośrodku). Z kolei budynki parterowe wymagają zazwyczaj obszernej działki. Stawiając dom piętrowy możemy cieszyć się większym ogrodem, co dla wielu jest ogromną zaletą.

Atutem domów parterowych jest łatwość w budowie i szybki termin realizacji, co jest istotne, gdy zależy nam na czasie (na przykład gdy obiekt przeznaczony jest pod wynajem). Postawienie budynku z poddaszem jest bardziej skomplikowane. Dużym plusem obiektów piętrowych jest to, że można je podzielić na przestrzeń nocną i dzienną – na poddaszu zazwyczaj zlokalizowane są sypialnie, na parterze zaś kuchnia i pokoje dzienne.

Winda towarowa – niezbędnik w trakcie budowy i remontu. Sprawdź ofertę na Dekarze.pl

Jaki dom bardziej się nam opłaca

Budżet większości z nas jest ograniczony, dlatego musimy rozważyć jaki dom będzie dla nas bardziej opłacalny. Postawienie budynku parterowego, a także jego wyposażenie jest znacznie tańsze niż obiektu piętrowego. Z drugiej strony dom parterowy wymaga większej działki (jej zakup może być bardzo kosztowny). Architekci zwracają uwagę, że domy parterowe w dłuższej perspektywie czasu są droższe w utrzymaniu niż domy z poddaszem. W domach piętrowych nagrzane powietrze nie ucieka od razu przez dach, a służy do ogrzania wyższych pięter.

Osoby, które nie wiedzą jaki dom będzie dla nich odpowiedni powinny skonsultować się z doświadczonym architektem, który szczegółowo przedstawi im zalety i wady domów piętrowych i parterowych na konkretnej działce, przy określonym budżecie.

Udostępnij