Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sterowanie komputerami, rozwiązaniami technologicznymi w domach czy też innymi urządzeniami, nie byłoby możliwe, gdyby nie urządzenia wejścia i wyjścia. Tego typu komponenty zapewniają pełną i sprawną pracę urządzeń, umożliwiając zmianę wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Czym są urządzenia wejścia i wyjścia w systemie magistralnym?
System magistralny – co to takiego?
Idea instalacji magistralnej zakłada rozdzielenie obwodu zasilania energią elektryczną od obwodów sterowania odbiornikami. Tego typu instalacja składa się z dwóch odseparowanych, całkowicie odrębnych obwodów: obwodów sterujących, czyli magistralnych, które służą do przesyłania informacji, a także sterowania instalacją, a także przewodów instalacyjnych, dokładnie takich samych jak w tradycyjnej instalacji, które odpowiadają za doprowadzenie energii do odbiornika. System magistralny okazuje się być znacznie lepszym rozwiązaniem do sterowania instalacją w budynku. Najważniejszą zaletą systemów magistralnych KNX jest to, że zostały one opracowane z myślą o zastosowaniu ich do instalacji w budynkach. Poszczególne części systemu odpowiadają strukturze budynku, a w porównaniu z innymi systemami sterowania, są one znacznie łatwiejsze do wkomponowania w tę strukturę.
Urządzenia wejścia i wejścia – do sterowania instalacją w budynkach
W sklepach znajdziemy wiele urządzeń wejścia i wyjścia. Jednym z nich są urządzenia do systemu magistralnego, które możemy znaleźć w sklepie internetowym https://sklep.elektrospark.pl/urzadzenie-wejscia-wyjscia-do-systemu-magistralnego,6240.html. Najbardziej popularnymi urządzeniami są moduły mieszane, dedykowane do sterowania oświetleniem, innymi odbiornikami na zasadzie włącz/wyłącz, a także odbiornikami silnikowymi. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w domach z technologią smart. Nada się zarówno do sterowania żaluzjami pionowymi i poziomymi, jak i roletami zewnętrznymi.
Inny z systemów to moduł radiowy przekaźnika, który występuje w wersji natynkowej oraz podtynkowej. Urządzenie jest połączeniem przekaźnika i wejścia stykowego. Zadaniem modułu jest przesyłanie informacji o rozwarciu oraz zwarciu styków to systemu, a także sterowanie przekaźnikiem, który w każdej chwili może załączyć dowolne obwody elektryczne. Dzięki temu unikamy ryzyka awarii instalacji elektrycznej. W sklepie znajduje się też szesnastokanałowy moduł wejściowy, do którego wejść podłączone są przyciski monostabilne.