epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

DomPoradnik

Jak urządzić garaż? – praktyczne porady

Jak urządzić garaż? – praktyczne porady

Dobrze zaprojektowany garaż to klucz do sprawnej i przyjemnej pracy w nim. Zła aranżacja garażu nie raz sprawia nam kłopoty. Ile razy zdarzało się nam pilnie potrzebować jakiegoś narzędzia i właśnie wtedy nie móc go znaleźć. Albo zagracić go do tego stopnia, że przejście zupełnie znika i nie ma jak się przemieszczać. Jak urządzić garaż, żeby zawsze panował w nim ład i porządek? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie najlepiej powkładać wszystkie sprzęty
  • Jak posegregować wszystkie narzędzia
  • Jakich zasad powinniśmy przestrzegać 

Zobacz także: Czy budować dom z garażem, czy bez garażu?

Szafki, skrzynię, półki do garażu? 

Tworząc aranżację naszego garażu lub go porządkując, należy najpierw zastanowić się ile powierzchni mamy do zagospodarowania. Posiadając garażu typowo do samochodów, należy pamiętać o zostawieniu dla nich odpowiednio dużo miejsca — tak, aby można było bez problemu otworzyć drzwi i bagażnik. Nawet jeśli mamy mało przestrzeni, możemy sprytnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń. W końcu możemy wykorzystać miejsce od podłogi aż po sufit, prawda? Nawet rower i drabinę da się zawiesić na ścianie za pomocą odpowiednich haków. 

Jak urządzić garaż? Jeśli to możliwe nie zostawiajmy nic na ziemi. Warto zaopatrzyć się w proste półki do garażu z możliwością regulacji poziomów. Najlepiej bardzo wysokie — sięgające do samego sufitu. Dzięki temu lepiej wykorzystamy wolną przestrzeń i będziemy w stanie pomieścić więcej rzeczy. Do garażu sprawdzą się również różnego rodzaju szafy, regały, wieszaki i uchwyty. Dobrym sposobem na uporządkowanie narzędzi jest zastosowanie skrzynek, pudełek i pojemników. Nie trzeba kupować ich specjalnie. Czasem rewelacyjnie sprawdzić się mogą opakowania po innych produktach, które są już niepotrzebne. Jest to tani i ekologiczny sposób na posegregowane drobnych narzędzi. 

Jak urządzić garaż — układanie przedmiotów

Aranżacja garażu różni się nieco od projektowania innych pomieszczeń. Tu musimy przemyśleć, gdzie ułożymy każdy, nawet najmniejszy element. Konieczna jest nam skrupulatna analiza asortymentu. Wato zrobić listę posiadanych narzędzi, a następnie posegregować je kategoriami, przypisać im numerki lub kolory, oznaczyć półki oraz pojemniki i zrobić do tego legendę. W taki sposób zadbamy o to, aby łatwo i szybko odnajdywać potrzebne nam przedmioty.

Jeśli mamy mało wolnej przestrzeni, zaopatrzymy się w półki do garażu sięgające do sufitu. Najrzadziej używane przedmioty warto położyć na samej górze a te, po które sięgamy non stop, ustawić w zasięgu naszych rąk i oczu.

Wszystkie narzędzia, które zasilane są prądem, umieśćmy w pobliżu gniazdek. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania, dopilnujmy, aby liczba i lokalizacja gniazdek była odpowiednia dla czynności, jakie będziemy w tym garażu wykonywać.

Przedmioty układajmy tematycznie, czyli tak, aby wszystkie rzeczy do roweru były w jednym miejscu, a te do samochodu w innym. Gdzie indziej kładźmy sprzęt budowlany, hydrauliczny, a gdzie indziej stolarski. Dzięki temu nie będziemy musieli przemieszczać się z jednego końca garażu do drugiego, aby wziąć rzecz, którą potrzebujemy. Możemy wykonywać dane czynności w określonych, przeznaczonych do tego miejscach pomieszczenia. 

Narzędzia segregujmy stopniowo według funkcji np. klucze francuskie — od najmniejszego do największego, śrubokręty — oddzielając gwiazdki od krzyżyków itd. 

jak urządzić garaż

Aranżacja garażu — zasady 

Jak urządzić garaż, aby był funkcjonalny i wygodny? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Nie zmuszajmy swoich oczu do zbytniej pracy. Warto zamontować lampę, którą można regulować. Pamiętajmy również komforcie pracy, jeśli często majsterkujemy, wstawmy do garażu blat roboczy i wygodne siedzenie. Należy dbać o to, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce, na które zawsze należy odkładać sprzęt po skończonej pracy. W taki sposób unikniemy niepotrzebnego bałaganu. Jeśli rzeczy znajdujące się w garażu się zepsują i nie da się ich naprawić, po prostu je wyrzućmy. Nie gromadźmy nieużywanych przedmiotów i nie róbmy z garażu graciarni. Nic nie może zastawiać miejsca pojazdom. Powinniśmy również uwzględnić dodatkowe miejsce na otwarcie drzwi, bagażnika i na swobodne przejście.

Zobacz także: Ile kosztuje projekt domu i jego wnętrza?

Udostępnij