epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

LifestyleOgród

Jak uchronić ogród przed zimą? – właściwe przygotowanie roślin ogrodowych i doniczkowych

Jak uchronić ogród przed zimą? – właściwe przygotowanie roślin ogrodowych i doniczkowych

Kiedy kończy się jesień, często nie wiemy, które rośliny potrzebują zimowej ochrony i jak uchronić ogród przed zimą. Jak zapewnić rolną odpowiednie warunki i uchronić je przed mrozem?

Zimowa ochrona w ogrodzie

Wiele naszych krzewów i bylin w ogrodzie jest mrozoodpornych, ale są też krzewy wrażliwe, które trzeba przygotować na nastanie zimy, są to na przykład letni bez, hibiskus, niektóre róże i różne krzewy zimozielone.

Rośliny już późnym latem przygotowują się do zimy. Nieprawidłowe stosowanie nawozów w tym czasie może zatem mieć negatywny wpływ na mrozoodporność roślin. Od połowy lipca nie należy już stosować nawozów bogatych w azot, azot spowodowałby dalszy wzrost roślin. Z kolei potas jest składnikiem odżywczym niezwykle korzystnym dla roślin przygotowujących się do zimy. Potas zwiększa zasolenie soku komórkowego, co powoduje obniżenie temperatury zamarzania płynu komórkowego, przez co rośliny są mniej podatne na mróz. Już późnym latem należy się upewnić, że rośliny ogrodowe są odpowiednio pielęgnowane i nawożone.

Ochrona zimowa

Długie, niezabezpieczone pędy np. róż lub pędy róż pnących na łukach róż należy owinąć w płótno, luźną tkaninę jutową lub gałązki sosnowe. Materiały te blokują suszące wiatry, ale przepuszczają powietrze. Jest to niezwykle ważne, nigdy nie należy owijać roślin folią plastikową, nawet perforowaną, ponieważ folia szybko się nagrzewa, a pod nią gromadzi się woda kondensacyjna, która powoduje gnicie pędów i tym samym osłabienie roślin.

Podlewanie zimozielonych roślin zimą

Krzewy zimozielone, takie jak bambus, oleaster, nieszpułka nieśplika i wawrzyn czereśniowy są spragnione nawet w zimie, wystawione na działanie promieni słonecznych odparowują wodę przez liście, ale nie dostają wystarczającej ilości wody na zamarzniętą lub suchą glebę, więc po prostu wysychają. Po suchej jesieni lub w suchych miejscach rośliny te należy ponownie dokładnie podlać przed zimą. Jeśli zima jest sucha i słoneczna, do podlewania należy wykorzystać również okresy bez mrozu, zwłaszcza młode rośliny zimozielone, które nie wniknęły jeszcze korzeniami w głębsze warstwy gleby.

Mrozoodporne rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach

Wiele krzewów ogrodowych i bylin jest mrozoodpornych po posadzeniu, ale gdy są używane jako roślina doniczkowa, wymagają nieco więcej uwagi i pielęgnacji. Donice szybko przemarzają, przez co korzenie mogą ulec uszkodzeniu przy bardzo silnych mrozach. Ponadto dopływ wody do roślin zostaje przerwany, gdy bryły korzeniowe są całkowicie zamrożone. Jest to problem w szczególności w przypadku roślin zimozielonych. Ich liście wystawione na działanie promieni słonecznych roztapiają się, a woda wyparowuje, ale nie są w stanie wchłonąć wody z oblodzonej ziemi i dlatego często cierpią z powodu suszy w zimie.

Udostępnij