epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

DomLifestyle

Jak sprzedać dom – trzy sposoby na podwyższenie skuteczności sprzedaży

Jak sprzedać dom – trzy sposoby na podwyższenie skuteczności sprzedaży

Eksperci zawodowo zajmujący się handlem nieruchomościami często podkreślają, że domy sprzedawane na rynku wtórnym są tym ich przykładem, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród kupujących. Tymczasem osoby zastanawiające się nad tym, jak sprzedać dom, często nie są w stanie skusić potencjalnych nabywców choćby na jego oglądanie. Czy oznacza to, że profesjonaliści nie mają pojęcia o tym, co interesuje klientów? Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że osoby myślące o sprzedaży nieruchomości nie są w stanie ustrzec się pewnych błędów wiążących się z tym przedsięwzięciem.

Zobacz także: Mieszkanie bezczynszowe co to znaczy i jak kupić je na kredyt?

Zacznij od ceny

Wskazanie tego czynnika, który ma kluczowe znaczenie przy sprzedaży mieszkania, nie jest trudne. Niezmiennie jest nim cena. Wpływa na nią zarówno stan domu, jak i specyfika lokalnego rynku nieruchomości, oszacowanie tej, które mogłaby być uznana za satysfakcjonującą dla każdej ze stron nie jest więc trudnym zadaniem. Osoby sprzedające domy dużo czytają i słuchają o sporym zainteresowaniu potencjalnych klientów. Mają też świadomość tego, że nieruchomości na sprzedaż nadal jest mniej niż osób zainteresowanych ich zakupem. Niestety, często rodzi to pokusę ustalenia ceny na poziomie znacznie wyższym niż ten, który można byłoby uznać za atrakcyjny Na efekty takiego stanu rzeczy nie trzeba czekać zbyt długo. Kupujący mają świadomość tego, że na rynku nie brakuje domów tańszych, a jednocześnie wcale nie mniej atrakcyjnych i to na nich się koncentrują.

Zadbaj o dom

Jeszcze przed podjęciem decyzji o sprzedaży domu dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie są jego mocne oraz słabe strony. Może się wydawać, że klient doceni to, że niczego przed nim nie ukrywamy, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że sprzedaż nie działa wcale w ten sposób. Czasem drobny remont polegający choćby na odnowieniu podłogi podnosi znacząco wygląd domu i sprawia, że można osiągnąć cenę bez porównania wyższą niż ta, jaką oferowano przed dokonaniem korekty jego wyglądu.
Istnieje cała strategia przygotowywania domu do sprzedaży znana jako home staging. Polega ona właśnie na uczynieniu jego wyglądu bardziej atrakcyjnym znacznie mniejszym wysiłkiem niż mogłoby się to wydawać. Gdy w grę wchodzi skuteczna sprzedaż to właśnie prezentacja ma kluczowe znaczenie.

Promuj nieruchomość

Dom można ogłosić na sprzedaż na wiele sposobów. Dziś przeważają ogłoszenia internetowe, nie warto jednak rezygnować z żadnego kanału przekazywania informacji. O zamiarze sprzedaży można poinformować choćby znajomych i sąsiadów, często pomocna okazuje się też współpraca z biurem nieruchomości. Każda z metod zasługuje na zainteresowanie i wcielenie jej w życie.

Zobacz także: Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Udostępnij