epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

DomLifestyle

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Często młodzi ludzie, rozpoczynając życie rodzinne po ślubie, decydują się na kupno mieszkania. To dość skomplikowany proces, który może się dla nas skończyć źle, np. z niemożliwym do spłacenia kredytem, zszarganymi przez sąsiadów nerwami, czy ciągłą próbą naprawy uszkodzonych elementów. Nie warto kupować kota w worku. Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym? Przed zakupem mieszkania należy się odpowiednio przygotować. Jeśli tylko wcześniej uświadomimy sobie, co powinniśmy sprawdzić i zrobić, będziemy mogli znaleźć miejsce, które stanie się naszym prawdziwym domem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym
  • na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie
  • o jakie formalności należy zadbać przy kupnie mieszkania

Zobacz także: Mieszkanie bezczynszowe co to znaczy i jak kupić je na kredyt?

Jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Nie wiele osób może sobie pozwolić na kupno mieszkania, częściej wynajmuje się je, płacąc czynsz. Są jednak osoby, które wolą pożyczyć pieniądze w banku i mieć swój kąt na własność. Nie każdy może to jednak zrobić. Banki nie pożyczają pieniędzy, jeśli nie mają pewności, że klient spłaci kredyt. Aby go dostać trzeba mieć zdolność kredytową, to znaczy m.in. mieć stały dochód, nie występować w rejestrze dłużników BIG, poprzednie pożyczki (jeśli takie były) mieć spłacane regularnie, bez zaległości. Warto przed udaniem się do banku skonsultować się z doradcą finansowym.

Należy pamiętać, że kredytu hipotecznego nie trzeba brać w banku, w którym ma się konto. Najlepiej rozejrzeć się w poszukiwaniu najkorzystniejszej dla nas opcji przez porównanie ofert różnych banków. 

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Gdy już znajdziemy ogłoszenie, które by nas interesowało, należy skontaktować się z jego właścicielem i umówić się na oglądanie mieszkania. To bardzo ważny punkt całego procesu kupna. Wtedy właśnie sprawdzamy, czy chcielibyśmy tam mieszkać i czy poczujemy się w tam jak w domu. Warto przyjść do takiego mieszkania przed zakupem co najmniej dwa razy. Za pierwszym razem chodźmy tam samemu lub z rodziną, a za drugim razem zabierzmy ze sobą fachowca, który sprawdzi, czy wszystko działa i jest dobrej jakości — od tego może zależeć ostateczna cena. 

Zapytajmy właściciela, dlaczego sprzedaje to mieszkanie, jacy są sąsiedzi, jakiej ceny oczekuje, ile wynoszą miesięczne opłaty, czy zamierza zostawiać meble, a jeśli tak, to czy już wliczają się w cenę. Trzeba zakładać, że właściciel może skłamać lub później zmienić zdanie. Mimo wszystko, odpowiedzi na te pytania pomogą nam później podjąć decyzję.

Należy zwrócić uwagę na stan mieszkania. Czy nie wymaga remontu? A jeśli tak, to czy nas na to stać? Sprawdźmy, czy ściany nie są popękane, jaki jest stan podłogi, czy są równe i mają kąty proste, czy wszystko działa (instalacja elektryczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna, teletechniczna, ogrzewanie), jaka jest termika mieszkania, czy stan drzwi i okien jest dobry i czy metraż się zgadza. Dowiedzmy się, czy będziemy mieli dostęp do parkingu, piwnicy, ogródka. Czy na terenie osiedla jest monitoring? Zwróćmy uwagę, na którym piętrze znajduje się mieszkanie i czy jest działająca winda.

Niezwykle istotnym elementem, jeśli chodzi o kupno mieszkania, jest dobra lokalizacja. Warto dowiedzieć się, czy okolica jest bezpieczna, jakich będziemy mieli sąsiadów, czy będziemy mieli dostęp do komunikacji miejskiej, oraz czy mieszkanie znajduje się blisko sklepów i innych, ważnych dla nas miejsc. 

jak kupić mieszkanie

Kupno mieszkania — o jakie formalności należy zadbać

Możemy znaleźć mieszkanie za pomocą pośrednika, korzystając z usług agenta nieruchomości, który powinien znać się na rzeczy i zadbać o wszystkie formalności. Jeśli jednak nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy, możemy załatwić wszystko samemu. Ważne jest, tylko aby być świadomym spraw, które trzeba załatwić i nie zapomnieć o czymś. 

Jeśli znalezione mieszkanie na sprzedaż spełnia nasze oczekiwania, należy sprawdzić jego stan prawny, zwłaszcza w Księdze Wieczystej. Zobaczmy czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem lokalu, prześledźmy, kto jest właścicielem gruntów i całego bloku/kamienicy, czy mieszkanie nie ma żadnych wad prawnych takich jak zadłużenie, umowa dożywocia, służebność czy obciążenie hipoteką. Warto poprosić kogoś, kto się na tym zna, aby zinterpretował wszystkie zapisy. Dopilnujmy także, aby sprzedający wymeldował wszystkich domowników z lokalu. 

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba dopilnować, jest podpisanie aktu notarialnego, spisanego przez notariusza. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, mamy obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2%. Uiszczamy go u notariusza po podpisaniu aktu notarialnego wraz z wynagrodzeniem dla kancelarii.

Zobacz także: Jak sprzedać dom – trzy sposoby na podwyższenie skuteczności sprzedaży

Udostępnij