epneumatyka.pl

Blog o tematyce budownicta, architektury, ogrodzie.

DomPoradnik

Ile kosztuje projekt domu i jego wnętrza?

Ile kosztuje projekt domu i jego wnętrza?

Projekt domu jest kluczowym dokumentem niezbędnym do jego wzniesienia. Z kolei w wykończeniu znajdujących się w nim przestrzeni bardzo pomocny będzie projekt wnętrz. Ile trzeba zapłacić za zaprojektowanie domu i jego wnętrza?

Zobacz także: Czy budować dom z garażem czy bez garażu?

Kiedy warto skorzystać z usług projektanta?

Aby rozpocząć prace budowlane i stać się właścicielem wyśnionego domu, należy posiadać jego projekt. Projekt domu musi przygotować uprawniony architekt. Następnie wraz z dodatkową dokumentacją jest on składany w urzędzie przed rozpoczęciem budowy.

Projekt domu jest zatem niezbędny, natomiast projekt wnętrza nie jest wymagany. Wobec tego, czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Zlecenie usługi projektowej na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób wykończyć swój dom, by nadać mu atrakcyjny wygląd oraz funkcjonalność. Wykończenie wnętrz według koncepcji projektanta może także podwyższyć wartość nieruchomości.

Cena gotowego i indywidualnego projektu domu

Koszt związany z kupnem projektu domu zależny jest od wielu czynników. Ile kosztuje projekt domu?

Przede wszystkim na cenę projektu wpływa jego typ. Projekty domów dzielone są na dwie główne kategorie:
– gotowe projekty domów
– indywidualne projekty domów

Gotowy projekt może być zakupiony od ręki w serwisie internetowym prowadzącym jego sprzedaż. Ceny takich właśnie planów zaczynają się od około 1,8 tys. zł, natomiast średnio jest to wydatek 3 tys. zł. Projekty tego typu muszą być jednak poddane adaptacji, czyli dopasowane do działki, na której planuje się rozpocząć budowę. Koszt adaptacji jest zależny od zakresu prac architekta adaptującego. Średnio to wydatek około 2 tys. zł.

Projekty indywidualne tworzone są na zamówienie klienta, dlatego dopasowuje się je do jego wymagań i do działki. Stąd też nie jest konieczna ich dodatkowa adaptacja. Cena gotowego projektu domu jest liczona w zależności od jego metrażu i złożoności projektu. Zazwyczaj koszty zaczynają się od około 80-100 zł za m2.

Cena projektu wnętrza domu

Wykonanie projektu architektonicznego wnętrza jest związane z jego rodzajem, co przekłada się też na zakres prac.

Projekt podstawowy, który zawiera wizualizacje, to zwykle wydatek od około 60-80 zł za m2, natomiast od bardziej doświadczonego projektanta – od 100 zł za m2. Natomiast projekt kompleksowy, który obejmuje również przygotowanie specyfikacji produktowej z kosztorysem, dokumentacji technicznej dla wykonawców oraz nadzór autorski to wydatek od 150-200 zł za m2.

Więcej danych związanych z aktualnymi cenami projektów domów i ich wnętrz można uzyskać w biurach projektowych.

Zobacz także: Jak urządzić garaż? – praktyczne porady

Udostępnij