Myśląc o zadbanym, pięknym ogrodzie, zwykle nie wyobrażamy sobie, że mógłby on obyć się bez drzew. To właśnie one nadają mu charakteru i stanowią fantastyczne tło dla architektury i mniejszych roślin goszczących w tym miejscu. Gdy pogoda sprzyja odpoczynkowi, ich korony chronią nas przed słońcem, jesienią zaś ich obecność sprawia, że podmuchy zimnego wiatru nie są aż tak dotkliwe. Każde drzewo ma swoją specyfikę, każde też ma określone wymagania. Pytanie o to, jakie drzewa do ogrodu wybrać w pierwszej kolejności, należy więc do tych o fundamentalnym znaczeniu.
Zobacz także: Jak uchronić ogród przed zimą? – właściwe przygotowanie roślin ogrodowych i doniczkowych
Idealne drzewa w ogrodzie – o czym pamiętać?
Przy wyborze drzew do ogrodu kluczowe znaczenie wydaje się mieć to, jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujemy w nim. Niektóre gatunki znane są z tego, że mogą osiągać imponujące rozmiary. W pewnym momencie nie tylko dominują więc ogród, ale również zasłaniają okna domu. Wybór powinien uwzględniać też to, jaki jest stopień nasłonecznienia działki. Przyda się też wiedza na temat rodzaju gleby, z jaką mamy do czynienia w ogrodzie. A co w sytuacji, w której pewien gatunek drzewa szczególnie nam się podoba, okazuje się jednak, że nie mamy odpowiedniej ilości miejsca, aby wprowadzić go do ogrodu? Dziś problem ten jest znacznie mniejszy niż jeszcze do niedawna, bo w sprzedaży mamy coraz częściej do czynienia z mniejszymi odmianami popularnych drzew. Ostatnią kwestią, jaką warto poruszyć szukając idealnych drzew do ogrodu jest ta, która wiąże się z pełnionymi przez nie funkcjami. Wiele osób liczy przede wszystkim na realizację funkcji ozdobnej, nie brakuje jednak i takich, które chcą, by drzewo skutecznie chroniło ogród przed wiatrem i słońcem.
Drzewa idealne w niewielkim ogrodzie
Duże ogrody nie są już tak powszechne, jak niewielkie przestrzenie wydzielone w tym celu. W małym ogrodzie dobrze jest więc stawiać nie na ilość, ale na jakość. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jedno nieduże drzewo, zwłaszcza jeśli będzie się charakteryzowało kolumnową koroną. Na niedużej przestrzeni ciekawie prezentują się także odmiany kuliste, choć chcąc w pełni zaprezentować ich możliwości najlepiej sadzić je przy tarasie lub drzwiach wejściowych do domu. Niewielki ogród nie zmusza też nikogo do rezygnowania z tak zwanych drzew płaczących. Ich niewielkie odmiany zwykle są kojarzone z oczkami wodnymi, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby umieścić takie drzewo przy tarasie.
Jeśli ogród jest nasłoneczniony, może okazać się idealną przestrzenią dla magnolii, wiśni i ozdobnych jabłoni. Łatwe w uprawie są także jarząby, które nie tylko pięknie kwitną, ale i zapraszają na ogród wiele gatunków ptaków.
Zobacz także: Kwitnące drzewa do ogrodu