Pneumatyka to dział inżynierii mechanicznej zajmujący się konstruowaniem narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze. Narzędzia działające dzięki powietrzu pod ciśnieniem są ekonomiczne, bezpieczne, wydajne i trwałe. Od wielu lat znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Przegląd dostępnych pneumatycznych narzędzi montażowych
Narzędzia pneumatyczne stosowane są m.in. w branży meblarskiej do obróbki drewna, a także w motoryzacji do montażu pojazdów lub wykonywania prac serwisowych oraz napraw. Z tego rodzaju sprzętu korzysta także branża elektroniczna i spożywcza. Ułatwia on konserwację urządzeń elektronicznych, a także przenoszenie, transportowanie i pakowanie produktów spożywczych. Narzędzia pneumatyczne wyróżniają się niezawodnością oraz wysoką wydajnością. Ich inne istotne zalety to niewielkie koszty użytkowania oraz bezpieczeństwo stosowania.
Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń zaliczyć należy klucze pneumatyczne, wiertarki, wkrętarki, młoty, piły frezarki, a także pompy przeznaczone do transportowania różnych płynów. Wysokiej jakości narzędzia pochodzące od renomowanych producentów znaleźć można m.in. na stronie http://www.promotec.com.pl/. Optymalnie dobrany sprzęt wpływa na zwiększenie efektywności prowadzonych prac.
Kompresor – serce narzędzi pneumatycznych
Sercem każdego urządzenia pneumatycznego wytwarzającym sprężone powietrze jest kompresor. W zależności od potrzeb i preferencji wykorzystuje się sprężarki:
- tłokowe;
- śrubowe;
- łopatkowe.
W pierwszych urządzeniach ciśnienie wytwarzane jest poprzez ruch tłoka w cylindrze, w drugich odbywa się to za pośrednictwem śrubowych wałów napędowych, a w trzecich poprzez obrotowy ruch łopatek. Ze względu na odmienną budowę każde z typów urządzeń znajduje inne zastosowanie. Kompresory tłokowe można znaleźć m.in. w lakierniach i warsztatach samochodowych, sprężarki śrubowe są używane na placach budowy i w halach przemysłowych, a łopatkowe w instalacjach przeciwpożarowych.
Żeby móc komfortowo i bezpiecznie korzystać z pneumatycznych narzędzi montażowych należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kompresora. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą nie tylko budową, ale także mocą, wymiarami, wagą, a także wielkością zbiornika na sprężone powietrze. Ilość i wartość ciśnienia wytwarzanego przez kompresor powinna być dostosowana do wymagań i potrzeb stosowanych urządzeń. Zbyt słaba sprężarka będzie narażona na szybkie zużycie i uszkodzenia wywołane intensywną pracą, zbyt mocna będzie wytwarzać zbyt dużo sprężonego powietrza, co przełoży się na wyższe koszty użytkowania sprzętu.