Trawa kojarzy nam się zazwyczaj z trawnikiem, który ciągle trzeba kosić. Jednak jest wiele gatunków i odmian traw. Niektóre z nich często pojawiają się w ogrodach, wcale nie przycięte. Takie wysokie, rozłożyste trawy pięknie prezentują się wśród innych roślin ozdobnych, tworząc wspaniałe aranżacje i ciesząc oczy cały rok. Pytanie jednak, z czym łączyć trawy ozdobne, aby nasz ogród zachwycał nas swoim wyglądem?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje traw ozdobnych
- z czym łączyć trawy ozdobne
- jakie zalety mają trawy ozdobne
Zobacz także: Kwitnące drzewa do ogrodu
Jakie są rodzaje traw ozdobnych?
Można wyróżnić wiele gatunków i odmian traw ozdobnych. Niektóre z nich są bladozielone, inne żółte, sinozielone, a niektóre nawet bordowe czy czerwone. Różnić się one mogą również grubością i długością liści. Są odmiany, które zachwycają ze względu na piękne wzorki, pasy, zygzaki, inne z powodu gęstych kwiatostanów, poruszających się na wietrze. Wybierając trawy do naszego ogrodu, zwracamy również uwagę na to, jak wysokie będą nasze okazy. Jakie są rodzaje traw ozdobnych ze względu na to, jakie rozmiary ostatecznie osiągną?
- niskie (do 50 cm) – niektóre mogą pełnić funkcję rośliny zadarniającej, czyli okrywowej wśród nich wymienia się np. kostrzewę Gautiera, śmiałka darniowego, kłosówkę miękką czy dmuszka jajowatego
- średnie (od 60 cm do 1 m) – do tych traw zalicza się imperatę cylindryczną Red Baron, drżączkę średnią (sama trawa jest niska, ale jej kwiatostan osiąga do 100 cm) mannę mielec, rozplenicę japońską, a także turzycę palmową
- wysokie (powyżej 1 m) – te trawy mogą posłużyć za sezonowy, żywopłot, swoisty parawan, a także mogą pełnić funkcję solitera. Wśród nich wymienia się trawę pampasową, miskanta chińskiego, proso rózgowate, czy ostnicę olbrzymią.
Wymienione powyżej przykłady to tylko kropla w morzu różnorodnych gatunków, jakie są dostępne na rynku.
Z czym łączyć trawy ozdobne?
Trawy ozdobne warto sadzić, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać naturalny, dziki klimat. Jednak w mniejszych ilościach sprawdzą się tak naprawdę do każdego ogrodu, pięknie uzupełniając puste luki. Z czym łączyć trawy ozdobne? Tak naprawdę, jest ogrom możliwości. Dobierając rośliny do trawy, musimy pamiętać o kilku rzeczach — przede wszystkim o wymaganiach glebowych. Nie wszystkie rośliny lubią kwaśną ziemię, zbytniego nasłonecznienia czy zbyt intensywnego wiatru. Dobierajmy więc nasze rośliny, tak aby miały podobne potrzeby. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre trawy są ekspansywne i mogą za bardzo się rozprzestrzeniać po ogrodzie.
Trawy ozdobne pięknie wyglądają pod drzewami. Dobrym rozwiązaniem jest też mieszanie różnych gatunków traw, jednak o różnej kolorystyce i wielkości. Można ułożyć obok nich duże i małe ozdobne kamienie. Trawami można poprowadzić ścieżki, aby delikatnie i kojąco szumiały w czasie podmuchów wiatru. Jeśli mamy zbiornik wodny, możemy znaleźć takie odmiany traw, które lubią wilgotne tereny. Pięknie uzupełnią nam pustą przestrzeń, nadając niesamowitego klimatu. Ozdobne trawy dobrze uzupełniają się z iglakami i tworzą piękne kompozycje z bylinami, np. żurawkami, rozchodnikami, hostami, jeżówkami. Szczególne takimi z wielkimi liśćmi i kolorowymi, które tworzą z nimi kontrast.
Zalety traw ozdobnych
Trawy ozdobne coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Czemu tak się dzieje? Po pierwsze nie są bardzo wymagające. Tylko niektóre gatunki są trudniejsze w pielęgnacji i mają małą tolerancję na złe warunki. Trawy potrafią cieszyć nie tylko oko, swoim, czasem naprawdę zachwycającym wyglądem, ale również ucho. Ich szelest potrafi uspokajać, relaksować i koić nerwy. Trawy ozdobne to idealny dodatek do praktycznie każdego ogrodu. Są niezwykle plastyczne i potrafią uzupełnić pustą lukę w ogrodzie, dzięki temu, że tak szybko rosną. Pięknie komponują się z wieloma roślinami. Mogą być dodatkiem, jak i motywem przewodnim ogrodu. Kolejną ich zaletą jest łatwość ich rozmnażania, co równa się z większą oszczędnością. Dodatkowo są odporne na szkodniki i choroby.
Zobacz także: Jak urządzić mały ogród z tarasem?