Fotowoltaika jest to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w energię elektryczną. Służy do tego specjalnie zamontowany panel fotowoltaiczny, wymiary powinien mieć przystosowane do naszego domu. Montażem instalacji powinna zająć się wykwalifikowana firma z odpowiednio przeszkolonym i doświadczonym personelem. Należy wybrać taką firmę po to, aby w przyszłości uniknąć przykrych wypadków takich jak zwarcia, pożary czy powstawanie łuków elektrycznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak działa fotowoltaika
- czym się kierować przy wyborze paneli
- jakie są wymiary paneli
Jak działa fotowoltaika?
Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa, które łączą się w moduły. W ogniwach zachodzi zjawisko, które zamienia energię słoneczną w prąd stały. Następnie prądy powstałe w modułach są przekazywane do falownika. Ten przekształca go na prąd zmienny zgodny z parametrami, które znajdują się w gniazdkach domu.
Czym się kierować podczas wyboru wymiarów paneli i wielkości instalacji?
Najistotniejszą okolicznością podczas wyboru wymiarów paneli fotowoltaicznych jest wielkość i lokalizacja dachu, na której będziemy montować instalację. Przed inwestycją musimy obliczyć powierzchnię dachu, na którym będziemy montować panele. Ważne jest ułożenie dachu względem kierunków świata i czy nie ma stref zacienionych. Panele słoneczne instaluje się w kierunku południa, południowego wschodu i południowego zachodu. Wybór wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną. Dlatego podejmując decyzję o rozmiarze instalacji, należy wziąć pod uwagę powierzchnię dachu i ciężar całego systemu. Trzeba wiedzieć, ile waży pojedynczy panel i jak bardzo obciąża on dach. Warto zapoznać się z wymiarami paneli fotowoltaicznych, ponieważ zależy od tego bezpieczeństwo instalacji. Przed zakupem paneli należy wiedzieć, ile waży i jakie wymiary ma pojedynczy panel fotowoltaiczny.
Panel fotowoltaiczny wymiary
Kilka lat wstecz rozmiar panelu fotowoltaicznego zależał głównie od producenta tychże paneli. Rozmiary paneli fotowoltaicznych były wtedy zróżnicowane. Obecnie procesy produkcji uległy standaryzacji, dzięki czemu wymiary paneli fotowoltaicznych zbliżyły się do siebie. W dzisiejszych czasach tworzy się ośmiocalowe panele, a nie jak kiedyś o wielkości czterech cali. Panele fotowoltaiczne produkuje się z ogniw fotowoltaicznych. Najczęściej panele PV dla gospodarstw domowych składają się z 60 ogniw. Panele PV na przeznaczenie przemysłowe składają się najczęściej z 72 ogniw. Standardowe panele fotowoltaiczne to te o wymiarach 165 × 100 cm. Jednakże zdarzają się odchylenia od tych wymiarów. Monokrystaliczne panele o takich wymiarach cechują się mocą od 310 do 340 Wp i właśnie te panele najczęściej są widoczne na dachach czy na gruncie.
Wybierając panele fotowoltaiczne do instalacji przeznaczonych na użytek przemysłowy, stosuje się również panele o niestandardowych wymiarach. Głównym argumentem jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Moduły te składają się z 72 ogniw i mają wymiary 100 x 200 cm, dzięki czemu mogą osiągnąć wyższą moc.